ŻARÓWKI LED- JAK WYBRAĆ NAJLEPSZĄ?

Dzisiejszy rynek pełen jest różnego rodzaju żarówek ledowych -  postanowiliśmy postawić na energooszczędność i wygodę, ale... jak wybrać produkt najwyższej jakości i najbardziej odpowiedni do naszych potrzeb? Dziś podpowiadamy na co zwrócić uwagę przy zakupie żarówki, aby dokonać dobrego wyboru. 

1. Rodzaj gwintu

Wybór żarówki LED należy zacząć od określenia rodzaju mocowania, jaki stosowany jest w danej lampie. Najczęściej spotykanymi są te z dużym gwintem (E27), małym gwintem (E14), oraz tzw. gwintem bagnetowym (GU10 MR16). Te ostatnie stosowane najczęściej w oprawach sufitowych. W naszym sklepie znajdziesz także gwinty G9, MR11, R7s, G4 i GU11 - każde posegregowane według barwy i mocy, co bardzo ułatwia wyszukiwanie i dokonanie dobrego wyboru.

2. Ilość lumenów

Lampy ledowe cechują się dużo większą sprawnością niż zwykłe żarówki starego typu, co oznacza, że przy stosunkowo niewielkiej mocy potrafią wyemitować dużo więcej światła. Jednostką, która określa wielkość strumienia świetlnego są lumeny. Jeśli chcemy, aby żarówka dawała nam więcej światła, powinniśmy wybrać taką, która ma większy strumień świetlny (porównanie w poniższej tabeli).

Ile potrzebujemy lumenów w pomieszczeniu? Wszystko zależy od wielkości wnętrza, wysokości, ilości i rozmieszczenia mebli oraz od indywidualnych potrzeb. Zwykle w kuchni oraz salonie potrzeba ich 200-400, w łazience 300-500, a w przedpokoju tylko 100-200.

3. Barwa światła

Odcień światła ma szczególny wpływ na nasz nastrój i samopoczucie. Światło ciepłe ma właściwości rozluźniające i relaksacyjne, a barwy chłodniejsze pobudzają do działania, sprzyjają koncentracji i wspierają pracę umysłową. Kolorystyką światła można także oddziaływać na wygląd pomieszczeń i przedmiotów. Dzięki barwie chłodniejszej kolory ciepłe słabną, a zimne wzmacniają się. Neutralne i zimne oświetlenie wydobywa naturalne kolory, a ciepłe może je “zniekształcać”. Przedmioty oświetlone barwą białą zimną są szybciej dostrzegane przez ludzkie oko, wydają się być bardziej atrakcyjne.

4. Oddawanie barw

Współczynnik oddawania barw (CRI) wyrażony jest liczbą z przedziału od 0 do 100 i określa, jak dobrze postrzegane są barwy oświetlonych przedmiotów. Im współczynnik ten jest wyższy, tym barwy są lepiej oddawane, a oświetlane przedmioty wyglądają naturalnie.

5. Kąt świecenia

Zależny jest od zastosowanych diod i kształtu żarówki. W  żarówkach GU10 i MR16 (stosowanych w oprawach sufitowych) kąt padania światła wynosi zwykle 120 stopni. W żarówkach E27 i E14 kąt może wynieść nawet 160 stopni (światło jest dobrze rozproszone po pomieszczeniu).

Menu

Ustawienia

Utwórz darmowe konto aby zapisać ulubione produkty.

Zaloguj się

Utwórz darmowe konto aby korzystać z list życzeń.

Zaloguj się