JAK OŚWIETLIĆ KAMPER I PRZYCZEPĘ KEMPINGOWĄ?

Sezon wakacyjny w pełni, a Ty stawiasz na wygodę i chcesz zamienić swój pojazd na tymczasowe mieszkanie? Podpowiadamy, w jaki sposób odpowiednio je oświetlić. 

Z roku na rok, zwłaszcza w niedawnych okolicznościach panujących w czasie pandemii, rośnie zainteresowanie wakacjami w kamperze lub przyczepie kempingowej (często do tego celu przebudowuje się nawet zwykłego busa). Daje to wolność i niezależność, możliwość swobodnego przemieszczania się, możliwość zabrania bagażu niemal bez limitu. W kamperze i przyczepie mamy wszystko: prysznic, ogrzewanie, klimatyzację, kuchnię... Równie ważne jak wyposażenie jest prawidłowe oświetlenie - tak, aby żarówki nie nagrzewały się, były energooszczędne, dawały odpowiednią moc światła i przyjazną barwę. 

Jeśli decydujemy się na samodzielną przebudowę busa czy furgonetki, należy w pierwszej kolejności zaplanować elektrykę i okablowanie - gdzie umieścić przełączniki, gniazdka. To wiąże się  również z odpowiednim oświetleniem, bez którego życie na kołach nie może się obejść.

Jednym z najbardziej odpowiednich typów oświetlenia do przyczepy/kampera/busa są reflektory sufitowe. Wygodne będą kinkiety ruchome, które można odwracać w dowolnym kierunku zależnie od potrzeby. Jeśli sięgasz po inny rodzaj, musisz zwrócić uwagę na głębokość żarówki. Trzeba o tym pomyśleć już podczas izolacji, aby było na to wystarczająco dużo miejsca. Ponadto wskazane jest, aby wybrać diody LED które nie nagrzewają się jak inne typy żarówek.

Do oświetlenia konieczne będą gniazda lub przełączniki. Świetnym rozwiązaniem jest wybór żarówek sterowanych zdalnie - poza klasycznym włącznikiem możemy sterować światłem za pomocą pilota lub smartfona, nawet będąc poza pojazdem. Doskonale sprawdzi się pod tym względem seria oświetlenia MILIGHT, odpowiednia do środka i na zewnątrz. Daje ona także nieograniczone możliwości co do wyboru barwy i natężenia światła. 

Ciekawym rozwiązaniem będzie także zastosowanie taśm LED - kolorowych lub białych, które możemy zamontować pod sufitem, nad łóżkiem, lub w szafkach. Taśm z diodami LED-owymi na 12V można bowiem użyć do oświetlenia miejsc niewidocznych na pierwszy rzut oka. Przydatna będzie ona także p. we wnęce nad głową kierowcy. Największą zaletą taśmy jest możliwość jej cięcia na dowolną długość i bardzo łatwy montaż niemal w dowolnym miejscu. W naszym sklepie znajdziesz także potrzebne przewody i złączki

Z kolei by nadać przyjemnego klimatu podczas relaksu na zewnątrz, przed pojazdem, warto zdecydować na girlandę - np. o ciepłej, białej barwie lub kolorową. 

Jeśli zależy nam na oszczędności energii, pamiętajmy także o możliwości zamontowania LED-owych świateł dziennych.  Skoro jednak poruszamy temat kamperów i LED-ów, to warto również wiedzieć, że i standardowe oświetlenie wewnętrzne w kamperze lub przyczepie campingowej możemy wymienić na nowoczesne lampy i taśmy diodowe. Dzięki temu zaoszczędzimy mnóstwo prądu, a dodatkowo pozbawimy się uciążliwości związanych z koniecznością wymieniania przepalających się żarówek.

Menu

Ustawienia

Utwórz darmowe konto aby zapisać ulubione produkty.

Zaloguj się

Utwórz darmowe konto aby korzystać z list życzeń.

Zaloguj się