CZYM JEST WARTOŚĆ IP (KLASA SZCZELNOŚCI) I JAK JĄ INTERPRETOWAĆ

Symbol IP w języku angielskim oznacza International Protection Rating, czyli - w wolnym tłumaczeniu - klasę szczelności. Składa się z dwóch cyfr, z których każda oznacza coś innego. Pierwsza (o wartości od 0 do 6) oznacza stopień ochrony oprawy przed wszystkim, co znajduje się w stanie stałym. Natomiast kolejna (od 0 do 8) mówi o ochronie przed wodą. Każdą z cyfr możemy przypisać pod konkretne oznaczenie, które pomoże nam dokonać odpowiedniego wyboru przy zakupie oprawy oświetleniowej. 

Mając już wiedzę na temat klasy szczelności, bez problemu rozszyfrujesz stopień ochrony na oświetleniu, które posiadasz w swoim domu oraz z łatwością dokonasz zakupu kolejnych opraw. Należy pamiętać, że najważniejsze w wyborze urządzeń i produktów elektrycznych jest ich bezpieczeństwo, dlatego należy jak najlepiej zrozumieć znaczenie określonych norm.

Pamiętaj, że w jednym pomieszczeniu możesz zastosować oprawy o różnej klasie szczelności - pomieszczenia wilgotne, takie jak łazienka, nie wymagają w każdym źródle światła wysokiego IP - tylko te lampy, które znajdują się najbliżej prysznica lub wanny. Natomiast do lamp znajdujących się daleko od wody możesz zastosować taką samą klasę szczelności jak np, w salonie. 

Poza określeniem ochrony przed ciałami stałymi, dotykiem i przed wodą, po cyfrach charakterystycznych, bardzo często można spotkać znak specjalny, który informuje użytkownika o stopniu ochrony przed możliwością dostępu do niebezpiecznych części danego urządzenia. Jest on określany literami:

  • A – która oznacza bezpieczeństwo osoby dotykającej produkt wierzchnią częścią dłoni
  • B – dotyczy ochrony osób dotykających urządzenie palcem
  • C – dotyczy ochrony osób dotykających urządzenie narzędziem o średnicy 2,5 mm
  • D – dotyczy ochrony osób dotykających urządzenie narzędziem o średnicy 1 mm lub drutem

Do najpopularniejszych klas szczelności możemy zaliczyć: IP20, IP44, IP54, IP55, IP65, IP66, IP67 oraz IP68.

Menu

Ustawienia

Utwórz darmowe konto aby zapisać ulubione produkty.

Zaloguj się

Utwórz darmowe konto aby korzystać z list życzeń.

Zaloguj się