Kliknij po więcej produktów.
No products were found.

ZASILACZ LED - JAKI WYBRAĆ I JAK OBLICZYĆ POTRZEBNĄ MOC?

Podłączenie taśmy LED do źródła prądu wymaga zastosowania zasilacza o odpowiedniej mocy. Zadaniem zasilacza jest dostosowanie dostępnego napięcia do wymagań taśmy LED, którą chcemy podłączyć. W przypadku taśm LED, należy zakupić zasilacz kompatybilny z tym typem oświetlenia i nie stosować zasilaczy które nie są do nich przeznaczone. 

Zasilacze stosuje się do źródeł prądu, które nie są dostosowane do pracy pod napięciem 230V. Należy go zamontować między taśmą LED, a napięciem 230 V prądu zmiennego. Nie należy stosować taśm LED z dawniej używanymi transformatorami AC do oświetlenia halogenowego, a jedynie zastosować zasilacz o stałym napięciu DC.

Dobierz odpowiedni zasilacz. Jak obliczyć potrzebną moc?

Najpierw należy sprawdzić, jaka jest maksymalna moc znamionowa jednego metra naszej taśmy LED którą chcemy zastosować. Informacje te podane są w specyfikacji produktu, a często w samej jego nazwie. Moc wyrażona jest zawsze w watach (W). 

Należy pomnożyć liczbę metrów, którą chcemy podłączyć do zasilacza przez moc poboru taśmy z 1 m.b. i dodać ok 20-30%.

Przykład:

Jeśli chcemy podłączyć 3 metry taśmy LED o mocy jednego metra wynoszącej 4,8 W. Mnożymy wtedy 3 (czyli 3 metry taśmy) przez wielkość pobieranej przez nią mocy 4,8: 3m x 4,8W/m = 14,4W.

Po pomnożeniu liczb należy dodać 20-30% zapasu mocy – uzyskana liczba jest pożądaną mocą zasilacza.

14,4W x 120% = 17,28W

Potrzebujemy więc zasilacza o mocy nie mniejszej niż 18WWskazane jest dodanie ok. 20-30 %  zapasu mocy, po to, aby nie przeciążać zasilacza, aby nie pracował on „na styk”, nie spalił się podczas pracy i zasilał taśmę prawidłowo na całej jej długości.

Jak podłączyć taśmę do zasilacza? Zobacz schemat:

Źródło: www.ardant.pl

Zasilacze led to kluczowy element każdego oświetlenia ledowego, bez względu na jego formę, np.: taśmy ledpanele ledoświetlenie liniowe  itp. To właśnie zasilacz – odpowiednio dobrany – jest gwarantem żywotności źródła światła led. W zależności od potrzeb możemy postawić na zasilacze o napięciu 12 lub 24 V. Zasilacz led dodatkowo powinien rzutować na bezpieczeństwo instalacji elektrycznej, więc należy zadbać o zakup tych, o bardzo dobrych parametrach technicznych. Rekomendujemy zwłaszcza zasilacze led światowej i doświadczonej marki Mean Well – dopracowane technologicznie pod każde zasilanie diodowe led. Wszystkie markowe zasilacze wykonane są z wysokiej jakości materiałów. Każdy z zasilaczy cechuje się zgodnością z normami oraz relatywne niskim poborem mocy. Są trwałe i stabilne, a ich serie z hermetyczną obudową sprawia, że znajdują zastosowanie nawet w miejscach o podwyższonym ryzyku wody i wilgoci.

Zasilacze LED - zabezpieczenia i filtry

Przeciwprzeciążeniowe, przeciwzwarciowe, przeciwprzepięciowe - gwarantują stabilizację napięcia na stałym poziomie 12V lub 24V. Z zasilaczami led światowego lidera bezpieczeństwo rezystorów, które są nieodłącznym elementem towarzyszącym diodzie świecącej LED i na których to opiera się praca led, jest w pełni zachowane.

Zasilacze do taśmy ledowych a aktywny filtr PFC

Aktywny filtr PFC posiadają np. serie XLG, ELG, HLG. Jest to aktywny współczynnik poprawy mocy, który dostosowuje się do obciążenia oraz warunków sieci elektrycznej, dzięki czemu urządzenie idealnie nadaje się do pracy w domu, jak i w warunkach przemysłowych.

Inne zalety markowego zasilacza LED to:

1. Niewielkie gabaryty

2. Duża sprawność zasilacza

3. Brak zakłóceń pracy innych urządzeń np.: Radio (przy zasilaczach z filtrem PFC),

4. Gwarancji niezawodnej pracy,

5. Wysoka szczelność, np. IP67 w zależności od modelu;

6. temperatura pracy na poziomie od -40 do +90

Rodzaje zasilaczy LED dostępnych w naszej ofercie

W naszej bogatej ofercie zasilaczy – poza rekomendowanymi Meanwell serii LPV (LPV20, 35 60, 100) znajdziesz m.in.:

- zasilacze dogniazdkowe – proste w swej konstrukcji, dedykowane do niewymagających instalacji świetlnych, napięcie 12V DC i relatywnie niewielki pobór energii;

- zasilacze meblowe – ultra cienkie, gdzie elektronika mieści się w niewielkiej obudowie, idealne do mebli czy oświetlenia lustra itp.;

- zasilacze hermetyczne – posiadające hermetyczną obudowę, zabezpieczającą zamieszczoną wewnątrz elektronikę przed wilgocią oraz wszelkiego rodzaju pyłkami czy kurzem, co daje gwarancję dłuższej żywotności i sprawności, posiadają klasę szczelności IP;

- zasilacze dopuszkowe – do zastosowania w puszkach podtynkowych, do zasilania taśm led, modułów, paneli, listew itp.

- zasilacze modułowe (są to zasilacze siatkowane, nie-hermetyczne, o klasie szczelności IP 20),

- na szynę DIN – znajdujące zastosowanie m.in. w automatyce przemysłowej, elektronice przemysłowej – w związku z czym spełniają szereg wyśrubowanych norm bezpieczeństwa;

- zasilacze stałoprądowe - zaprojektowane z myślą o bardzo wymagających instalacjach profesjonalnego oświetlenia, znajdą zastosowanie we wszelkiego rodzaju lampach, naświetlaczach, itp. Spełniają restrykcyjne normy oświetleniowe, a przy tym są kompaktowe i lekkie oraz łatwe w montażu.

Menu

Ustawienia

Utwórz darmowe konto aby korzystać z list życzeń.

Zaloguj się