ŚCIEMNIACZ LED – CO WARTO WIEDZIEĆ I JAKI WYBRAĆ
Ściemniacz do taśm LED dotyczy taśm mono, zarówno zimno-białych oraz ciepło-białych, jeśli chodzi o zakres temperaturowy światła. Pozwala nam za pomocą niewielkiego pilota sterować i decydować o włączeniu/wyłączeniu światła i jego natężeniu. Rolą popularnych taśm ledowych jest nierzadko wykreowanie odpowiedniego nastroju w pomieszczeniu, stworzenie światła o estetycznej i dekoracyjnej roli. W tym celu warto do taśmy LED dobrać ściemniacz LED, który pozwoli „bawić się” i dekorować światłem wnętrza pomieszczeń.
ŚCIEMNIACZ LED – podstawowy i bardzo użyteczny kontroler do sterowania taśmami LED monochromatycznymi.
Główne zadanie niewielkiego sterownika – pilota (ściemniacza LED) to:
- włączanie/wyłączanie światła na odległość – poprzez pilot;
- ściemnianie/rozjaśnianie światła na odległość – poprzez pilot. W ten sposób możemy decydować, zdefiniować poziom jasności, czyli czy taśma led ma świecić, np.: z mocą 25% / 50% / 75% / 100% swojej jasności;
- ustawienie trybu statycznego, np.: swoje ulubione ustawienia;
- przejścia dynamiczne pomiędzy trybem świecenia – zwłaszcza, gdy światło pełni dekoracyjną rolę;
- regulacja dynamiki przejść itp.
ID-2084 - ściemniacz z pilotem do taśm LED mono - RF - radiowy - maksymalna moc 72W
Na co warto zwrócić uwagę przed wyborem i zakupem odpowiedniego ściemniacza do taśm LED?
Przed wyborem odpowiedniego ściemniacza LED do taśmy należy wziąć pod uwagę takie przesłanki jak: długość taśmy led do obsłużenia przez ściemniacz; ilość stref do obsłużenia (czyli ilość pomieszczeń); planowane odległości, rodzaj sterownika, pilota, forma jego zasilenia (np.: baterie A+++), technika sterowania (wyróżniamy ściemniacze led radiowe i na podczerwień).
Polecamy szczególnie ściemniacze LED z radiowym systemem sterowania (oznaczenie RF), wówczas komunikacja pomiędzy sterownikiem a taśmą LED odbywa się na określonej częstotliwości, bez udziału fal świetlnych (czyli podczerwieni). Sterowanie RF jest niezmiernie wygodne dla użytkownika, bowiem pozwala na obsługę taśm LED nawet, gdy nadajnik i odbiornik „nie widzą się”. W przypadku pilota na podczerwień, aby spełniał swoje funkcje, musi być nakierowany na widoczny czujnik, nie działa przez przeszkody. Pilot RF natomiast działa także przez przeszkody, a nawet przez ścianę. Kontroler może być ponadto zabudowany i niewidoczny – co również podnosi jego atrakcyjność.
Pamiętajmy, że na rynku dostępne są ściemniacze LED jedno – i wielostrefowe, w zależności od planowanej obsługi stref.
Pozostawmy na nowoczesne procesory sterujące zawarte w ściemniaczach LED, które pozwalają na zapamiętanie ostatniego trybu świecenia. Po uprzednim wyłączeniu zasilania i następnym włączeniu taśmy LED, ich świecenie jest kontynuowane – tak jak przed utratą zasilania.
ID-2081 - ściemniacz z pilotem do taśm LED mono - IR - na podczerwień - maksymalna moc 72W
Jeśli chodzi o długość obsługiwanej taśmy LED przez konkretny ściemniacz LED to może on być odrębny w każdym przypadku. Może to być 15 metrów taśmy LED, a nawet 50 metrów taśmy. Powyżej ustalonej wartości w parametrach technicznych ściemniacza LED korzystamy z tzw. wzmacniaczy LED.
Sam kontroler( ściemniacz) może też różnić się swoim wyglądem, kształtem, kolorem, ilością przycisków. Są one jednak małe, lekkie i poręczne, z możliwością zabudowy w profilach LED.
Zobacz także: zasilacze led, listwy led, żarówki led, sterowniki led, podświetlenie sufitu, podświetlenie schodów