5 SPOSOBÓW NA OŚWIETLENIE DOMU TAŚMĄ LED

Taśmy LED z pewnością docenią osoby, które w aranżacji mieszkania cenią sobie połączenie stylu i funkcjonalności. Ten rodzaj oświetlenia pozwala uzyskać różnorodne, ciekawa efekty i umożliwia eksperymentowanie z designem. Jednocześnie jest niezwykle praktyczny, prosty w montażu i daje możliwość wysoce energooszczędnego oświetlenia mieszkania. Zobaczcie, gdzie można wykorzystać taśmy LED.

Oświetlenie garażu

Nasze propozycje rozpoczynamy jeszcze przed domem - taśma LED w oryginalny sposób oświetli drzwi garażowe! Pamiętaj, aby wybrać taśmę o wysokiej szczelności IP, aby była odporna na wilgoć, kurz czy owady. Korzystając z takiego rozwiązania w łatwy sposób możemy wyróżnić swoją nieruchomość, a także podnieść bezpieczeństwo. Wybierając mocniejszą taśmę LED można dodatkowo zastosować ściemniacz, by móc w łatwy sposób regulować siłę natężenia światła. Każda taśma LED firmy Neonica z niewielkimi wyjątkami pozwala się płynnie ściemniać za pomocą analogowego bądź elektronicznego ściemniacza.

Oświetlenie przedpokoju - przypodłogowe

Oświetlenie LED w przedpokoju to wbrew pozorom bardzo istotny element jego aranżacji. Przedpokój nie jest łatwą przestrzenią do projektowania, z uwagi na często ograniczony metraż, wysokość pomieszczenia, kluczowe szafy wnękowe czy wolnostojące, dostęp do naturalnego światła itd. Celem dobrze zaprojektowanego oświetlenia LED w przedpokoju jest zapewnienie wygodnej komunikacji w tej strefie, wpasowanie się w stylistykę domu i jednoczesne umożliwienie komfortowego korzystania z tego pomieszczenia. Istotne jest także zapewnienie odpowiedniego oświetlenia lustra, które jest nieodzownym elementem przedpokoju. Oświetlenie led w przedpokoju pełni także funkcję dekoracyjną w celu podkreślenia np. faktury na ścianie, sztukaterii, cegły, obrazów itp. 

W związku z projektowaniem oświetlenia ledowego w przedpokoju, należy uwzględnić także kluczowego elementy wyposażenia, takie jak:

- garderoba czy szafa wnękowa – koniecznie doświetl tą strefę, np.: warto wybrać paski z diodami led umieszczonymi w odpowiednich profilach LED;

- oświetlenie strefy schodowej – warto pamiętać o tym strategicznym miejscu;

- lustro w przedpokoju – możesz zainstalować po obu stronach lustra kinkiety albo wybrać lustro podświetlane LED.

Oświetlenie krawędzi łóżka

Sypialnia to pomieszczenie, które powinno być prawdziwą oazą spokoju. Pokojem służącym do odpoczynku i zregenerowania sił. Właśnie dlatego należy zadbać o intymny charakter tego wnętrza, który w dużej mierze tworzy odpowiednio dobrane oświetlenie. W sypialni świetnie sprawdzą się taśmy LED. Zamontowanie ich w odpowiednich miejscach pomoże stworzyć odprężający nastrój i z pewnością ułatwi zasypianie. Można je umieścić na krawędziach łóżka, dzięki czemu dodadzą pomieszczeniu tajemniczości. Po wyłączeniu innych źródeł światła, samotny strumień będzie wyglądał intrygująco i tajemniczo.

Oświetlenie schodów

Oświetlenie schodów powinno być przede wszystkim funkcjonalne i umożliwiać bezpiecznie wchodzenie i schodzenie. Wystarczy zastosować prosty zabieg, który pozwoli stworzyć ciekawe i praktyczne aranżacje. Najlepiej stosować  LED-owe źródła światła – możecie być pewni, że raz zakupione taśmy wystarczą na długi czas. W ofercie znajdziecie kilka rodzajów, emitujących światło o barwie ciepłej, zimnej i neutralnej. Taśmy oświetlające będą nie tylko praktyczne, ale i designerskie – zapewnią waszym schodom nowoczesny wygląd.

  • Kluczowym elementem każdej listwy LED są wysokiej jakości taśmy LED. Są one oparte o markowe diody, które cechuje większa ilość światła w porównaniu z taśmami budżetowymi. Posiadają także podwójny podkład PCB odprowadzający ciepło, dzięki czemu są niezwykle trwałe. Dlatego też większość profesjonalnych instalatorów systemów oświetlenia LED wybiera TAŚMY LED LINE 300.
  • Kolejnym elementem decydującym o jakości listwy LED jest profil, w którym zamontowana jest taśma LED. Profile LED pełnią 2 kluczowe funkcje w systemach oświetlenia LED - pozwalają na odpowiednie umiejscowienie taśmy LED i skierowanie strumienia światła, ale także pomagają w prawidłowym odprowadzaniu ciepła z taśmy, co korzystnie wpływa na jej żywotność. Profile aluminiowe PRO-LED są głęboko anodowane, dzięki czemu mają jednolitą, gładką i odporną na uszkodzenia powłokę - są estetyczne i bardzo trwałe. Każdy profil zabezpiecza umieszczoną w nim taśmę przed zabrudzeniami, uszkodzeniami i innymi potencjalnie niekorzystnymi zdarzeniami. Dlatego też w realizacjach długoterminowych zalecamy zastosowanie profili.
  • Kolejnym istotnym elementem jest szybka, inaczej zwana przesłoną - w profesjonalnych profilach stosujemy przesłonki wykonane z poliwęglanu, który jest zdecydowanie bardziej trwały i odporny na uszkodzenia w porównaniu do tańszych tworzyw. Dla wygody i szybkości montażu szybki są wciskane "na klik", dzięki czemu instalacja jest bardzo łatwa i bezproblemowa.

Oświetlenie sufitu

Mimo przekonania, że sufity podwieszane najlepiej prezentują się w niskich bądź minimalistycznych wnętrzach, tego rodzaju rozwiązanie świetnie sprawdza się w każdej odsłonie - pozwala stworzyć kameralny klimat i jednocześnie efektownie doświetlić duże i wysokie pomieszczenie.

Dziś istnieje wiele sposobów na podświetlenie sufitów podwieszanych, ale jednym z popularniejszych i zarazem bardziej ergonomicznych jest oświetlenie LED. W ten sposób można podświetlić sufit nie tylko w salonie, ale także w kuchni, łazience czy każdym innym pomieszczeniu. Aby stworzyć łunę świetlną we wnętrzu łazienkowym, wystarczy zdecydować się na zakup taśm LED ze specjalną silikonową powłoką, które będą w pełni zabezpieczone przed działaniem wilgoci.

Taśmy diodowe LED - czym różnią się od siebie?

Na pierwszy rzut oka dostępne na rynku taśmy LED są identyczne. Jednak w rzeczywistości odróżnia je kilka cech, o których warto pamiętać, decydując się na zakup tego typu produktów.

Po pierwsze, w sprzedaży można znaleźć szeroką gamę rozwiązań – np. ze standardowymi diodami oraz wersjami świecącymi o wiele jaśniej. Po drugie, taśmy diodowe LED różnią się od siebie także zagęszczeniem diod oraz kolorem świecenia (jednokolorowe, wielokolorowe RGB). Ponadto oferowane przez producentów taśmy cechują się innym poborem mocy na jeden metr bieżący. Tutaj zasada jest dość prosta – im jaśniejsze światło emituje produkt, tym pobór prądu będzie większy i na odwrót.

Na co jeszcze zwrócić uwagę przy wyborze taśmy LED?

Poza wyżej wspomnianym zagęszczeniem diod czy kolorem świecenia, kupując taśmę diodową LED warto też zwrócić szczególną uwagę na poniższe kwestie:

  • klasa szczelności – jest to parametr szczególnie ważny, jeśli poszukujemy produktu do oświetlenia pomieszczenia o podwyższonej wilgotności, np. do łazienki. Na rynku możemy zetknąć się z taśmami nieodpornymi na działanie wody (o klasie szczelności IP20), a także wodoodpornymi, w których diody LED zostały umieszczone w specjalnej silikonowej powłoce (klasa szczelności IP65); ponadto dostępne są też profesjonalne taśmy dedykowane do zastosowań na zewnątrz obiektów, o klasie szczelności IP68
  • długość – standardem są produkty o długości pięciu metrów; można je ze sobą łączyć, ale w określony sposób – taśmy jednokolorowe zaleca się ciąć właśnie co pięć metrów, natomiast wielokolorowe RGB co dziesięć
  • certyfikaty i atesty – wybierając taśmy diodowe LED, warto też zwrócić uwagę, czy mają one stosowne atesty, np. CE oraz ROHS; wyroby słabszej jakości, a co za tym idzie dostępne w niższej cenie, pomimo obiecywanej przez producenta żywotności do pięćdziesięciu tysięcy godzin, mogą ulec przepaleniu lub emitować słabsze światło nawet po kilku miesiącach użytkowania

Barwa światła - jaką wybrać?

Taśmy diodowe LED są dostępne w kilku barwach światła. Każdy kolor ma inne zastosowanie. Dlatego wybierając ten rodzaj oświetlenia, warto wybrać barwę, która będzie najlepiej pasować do naszych potrzeb:

  • barwa ciepła 3000 K – ciepłe światło idealnie nadaje się do odprężenia oraz relaksu – można go użyć do stworzenia przyjemnego klimatu np. w domowym salonie czy sypialni
  • barwa dzienna 4000 K – to kolor, który jest najbardziej zbliżony do światła słonecznego, a więc jest to barwa, którą najbardziej „polubi” nasz wzrok – doskonale sprawdza się zarówno do stref odpoczynku, jak i oświetlania powierzchni biurowych
  • barwa neutralna 6000 K – to najjaśniejszy kolor światła, który jest polecany do oświetlania powierzchni roboczych wymagających mocnego naświetlenia

Menu

Ustawienia

Utwórz darmowe konto aby zapisać ulubione produkty.

Zaloguj się

Utwórz darmowe konto aby korzystać z list życzeń.

Zaloguj się