Kliknij po więcej produktów.
No products were found.

LUMEN - CZYM JEST STRUMIEŃ ŚWIETLNY I DLACZEGO JEST TAK ISTOTNY?

Światło jest jednym z najważniejszych czynników, który decyduje nie tylko o odbiorze mieszkania, ale także samopoczuciu domowników. Każde pomieszczenia potrzebuje innej ilości światła, dostosowanej do celów w jakim zostało urządzone i powierzchni. Liczba watów informuje o ilości mocy zużywanej przez żarówkę do wytworzenia światła, natomiast lumen jest jednostką używaną do pomiaru strumienia świetlnego żarówki. Obie wartości są bardzo istotne dla prawidłowego oświetlenia każdego pomieszczenia.

Czym jest strumień świetlny?

Strumień świetlny jest jednym z wielu parametrów światła, jakie można znaleźć na opakowaniu żarówek. Naukowo rzecz ujmując strumień świetlny jest jednostką fizyczną z zakresu fotometrii, która określa moc światła emitowanego w ciągu sekundy przez konkretne źródło i może wywołać określone wrażenie wzrokowe.

Strumień świetlny oznacza się za pomocą greckiej litery Φ (Phi) i określany jest na podstawie oddziaływania światła na oko standardowego obserwatora.

To, co widzimy, jest wynikiem zależności pomiędzy strumieniem świetlnym i energii niesionej przez światło.

czym jest lumen

Lumen (lm) to jednostka strumienia świetlnego. Im więcej lumenów na opakowaniu żarówki LED, tym więcej światła będzie ona emitowała. Izotropowe źródło punktowe o światłości równej jednej kandeli, emituje strumień 4π lumenów. I to właśnie na ilość lumenów, a nie moc żarówki czy inne parametry powinniśmy zwracać uwagę dobierając lampy do domu, jeśli chcemy je odpowiednio oświetlić.

W tradycyjnych żarówkach, które wyszły z użycia 10 lat temu, jedyną podpowiedzią naprowadzającą nas na intensywność oświetlenia była jej moc. Obecnie wszystkie lampy ze zintegrowanym źródłem światła powinny posiadać oznaczenie na opakowaniu określające wartość lumenów. Zarówno żarówki LED, świetlówki LED, panele ledowe czy przemysłowe i uliczne lampy ledowe posiadają oznaczenia wskazujące wartość lumenów.

 

Jak prawidłowo przeliczać lumeny na waty?

lumen co to


LED-owy zamiennik żarówki o mocy 60W musi posiadać strumień świetlny 806 lumenów. Taka moc odpowiada np. lampie sufitowej w kuchni lub łazience. Dobrze sprawdza się również w niezbyt dużych pokojach, jako główne źródło światła (np. lampa sufitowa). Takie oświetlenie może być wystarczające, jeśli pokój jest dodatkowo doświetlany, np. kinkietami lub lampami stojącymi.

Zamieniając żarówkę o mocy 40W na źródło LED-owe, musimy zwrócić uwagę, aby miało strumień świetlny o wartości 470 lumenów odpowiada minimalnemu światłu, jakie powinna dawać lampka do czytania. Jako oświetlenie punktowe świetnie sprawdza się w łazience czy garderobie. To też poziom jasności, który zapewnia komfort przebywania w takich pomieszczeniach jak pokój dziecięcy czy gabinet. Tam jednak należy zadbać o dodatkowe punkty świetlne pozwalające na odrabianie lekcji czy pracę. Świetnie w tej roli sprawdzą się lampy o zbliżonej jasności.

25W to około 249 lumenów. Tyle powinny mieć źródła światła w kinkietach, tyle też wystarczy w jadalni czy toalecie. Podobnie przedpokój i korytarz nie wymagają większej jasności. Żarówki o tej mocy zapewniają wystarczająco dużo światła, aby móc się swobodnie przemieszczać.

15W – to  136 lumenów, to jasność wystarczająca do lampki nocnej, ewentualnie kinkietów. Nie dadzą światła pozwalającego na czytanie i nie rozjaśnią przestrzeni. Będą jedynie akcentem.

Dopiero po uwzględnieniu rozłożenia i funkcji wszystkich punktów świetlnych, możemy właściwie zaplanować zakup odpowiednich źródeł światła do naszego domu. Musimy mieć na względzie zarówno rodzaj pomieszczenia, jakie będziemy oświetlać, jak i układ lamp w każdym z nich. Wybór oświetlenia LED pozwoli nam nie tylko znacząco zmniejszyć koszty energii elektrycznej, ale zapewni trwałość. Żarówki wykorzystujące technologię LED są nawet kilkunastokrotnie bardziej żywotne od zwykłych żarowych. 

strumień świetlny

Menu

Ustawienia

Utwórz darmowe konto aby korzystać z list życzeń.

Zaloguj się