ŚWIATŁO - KLUCZ DO EFEKTYWNEJ PRACY I NAUKI

Czy wiesz, jak istotne jest oświetlenie w miejscu przeznaczonym do pracy i nauki? Ma ono ogromny wpływ na koncentrację i zapamiętywanie. Odpowiednio dobrane zwiększy Twoją efektywność, a zmniejszy uczucie znużenia. Jest to istotne zwłaszcza teraz, gdy dużo pracujemy zdalnie, w domach.

Sztucznym oświetleniem wspomagamy się przez cały rok - zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym, jednak jest ono równie istotne wiosną i latem, gdy uczymy się lub pracujemy wczesnym rankiem czy wieczorami, a także kiedy chcemy doświetlić ciemne pomieszczenie w ciągu dnia.

Światło to czynnik, które decyduje o wielu aspektach naszej pracy i nauki. Odpowiednio dopasowane oświetlenie przekłada się na wzrost jej efektywności oraz korzystnie wpływa na samopoczucie uczącego się i jego zdolność koncentracji. Dlatego zarówno oświetlenie w szkolnych pomieszczeniach, jak i oświetlenie biurka w domowych warunkach powinno zawierać właściwe światło. Często zdarza się jednak, że nie mamy wpływu na oświetlenie, które otacza nas w szkole lub pracy. Dlatego tym bardziej powinniśmy zadbać o to, aby oświetlenie w naszym domu wpływało na nas korzystnie. 

Na co zatem należy zwracać uwagę?

Optymalna moc żarówki

Odpowiednie, dobre dla naszego wzroku i koncentracji biurkowe oświetlenie powinno posiadać optymalną jasność, która w technologi LED wyrażana jest w lumenach (lm). Zasada jest prosta - im więcej lumenów, tym więcej światła daje żarówka. Optymalna jasność dla oka podczas nauki około 1000lm. 

Możnaby zatem dojść do wniosku, że do oświetlenia miejsca nauki najlepsza będzie żarówka o jak największej mocy - ale taki wybór światła spowoduje szybsze zmęczenie oczu. Najlepsza będzie moc od 4W do 11W. 

Barwa światła

Obok jasności ważną kwestią jest też barwa światła. Zadbajmy o to, aby żarówka emitowała białe światło o chłodnej temperaturze, która zawierać będzie dużo odcienia niebieskiego, ponieważ pobudza on do działania, sprzyja koncentracji i pomaga nam się skupić. 

Wskaźnik odcienia barw

Następnym istotnym parametrem jest wskaźnik oddawania barw CRI [Ra], który określa się w skali od 1 do 100. Im wskaźnik wyższy, tym bardziej realistyczne będą kolory przedmiotów - należy zatem wybierać oświetlenie LED, którego wskaźnik oddawania barw jest równy bądź wyższy 80 Ra.

Doskonałym wyborem będzie żarówka z funkcją ściemniania lub zmiany odcienia i barwy, aby optymalnie dobrać jasność i kolor do naszych potrzeb. Sięgnijcie po dostępne w naszym sklepie produkty MILIGHT - w tej serii znajdziecie inteligentne żarówki sterowane pilotem lub smartfonem.

Funkcjonalność i design

Poza barwą i jasnością ważna jest funkcjonalność - powinniśmy więc zwrócić uwagę na ustawienie lampki, a zależy ono głównie od tego, czy czy jesteśmy prawo- czy leworęczni. W przypadku osób praworęcznych źródło światła powinno być ustawione z lewej strony, natomiast u leworęcznych - lampkę stawiamy z prawej strony, tak aby promień światła nie był niczym zasłonięty. Idealne są w tym względzie lampki z regulowanym ramieniem, które pozwalają w szybki sposób dostosować się do potrzeb. Warto również zwrócić uwagę na odległość pomiędzy źródłem światła a oświetlaną powierzchnią, która nie powinna przekraczać 35 cm.

Ważny jest także ciekawy design - miejsce pracy i nauki ma być dla nas miejscem przyjemnym i wygodnym. Stwórzmy więc pożądaną atmosferę przez ciekawy dobór lamp i dodatków.

Menu

Ustawienia

Utwórz darmowe konto aby zapisać ulubione produkty.

Zaloguj się

Utwórz darmowe konto aby korzystać z list życzeń.

Zaloguj się