7 ZASAD ODPOWIEDNIEGO OŚWIETLENIA ŁAZIENKI

Odpowiednie oświetlenie łazienki jest równie ważne jak jej funkcjonalne wyposażenie. Wpływa na jej wygląd, ale też - przede wszystkim - na komfort i wygodę korzystania z niej. W łazience wykonujemy wiele precyzyjnych czynności higienicznych, kosmetycznych i upiększających - bez dobrego światła codzienna pielęgnacja może być utrudniona. Światło dzienne wpadające przez okno nie zawsze jest wystarczające, często poza tym posiadamy łazienkę bez okna. Aby łazienka kojarzyła nam się z przyjemnością i relaksem, rozplanujemy jej oświetlenie w odpowiedni sposób.

1. W łazience nie wystarczy jedno światło górne - powinno być w niej kilka źródeł światła, aby całe pomieszczenie i każda jego strefa były dobrze oświetlone.

2. Warto zdecydować się na światła boczne - lampki tuż przy lustrze lub bezpośrednio nad nim, nad umywalką oraz przy wannie. Świetnym rozwiązaniem będzie lustro podświetlane - w naszym sklepie znajdziesz lustra w różnym rozmiarze i kształcie. Pamiętaj, że celem jest dobre oświetlenie osoby przed lustrem, a nie samego lustra - warto wiedzieć, by do oświetlania lustra nie stosować halogenów, ponieważ powodują powstawanie cieni na twarzy. 

3. Można wykorzystać energooszczędne zestawy diodowe na napięcie 12 V prądu stałego. Co ważne, można je zainstalować także w miejscach, w których nie wolno umieszczać źródeł światła zasilanych napięciem 230 V prądu przemiennego.

4. Dobrym pomysłem będzie wybór oświetlenia ze ściemniaczem, którego intensywność można regulować w miarę potrzeby (zobacz serię MiLight). Możemy także zakupić żarówki o różnej mocy i rozmieścić je w różnych częściach łazienki. Według normy do oświetlenia ogólnego łazienki o powierzchni 6 m2 potrzebujemy żarówki o mocy 75 W. Zwykle do oświetlenia tła używamy światła nawet dwa razy mocniejszego. Natomiast do oświetlenia okolic prysznica i wanny wystarczy łagodniejsze światło miejscowe.

5. Ciekawym rozwiązaniem mogą być punkty świetlne w suficie podwieszanym lub taśmy ledowe umiejscowione w okolicy wanny lub prysznica i we wnękach. 

6. Listwy LED też sprawdzą się w łazience, najlepiej o barwie neutralnej - możesz zainstalować je np. pod wiszącymi szafkami. 

7. Nie bez znaczenia jest również oświetlenie łazienkowe spełniające dekoracyjną funkcję - przyjemniej brać relaksującą kąpiel w nastrojowym wnętrzu niż przy mocnym oświetleniu ogólnym. Do zmiany nie tylko intensywności, ale i barwy światła, idealne będą żarówki serii MiLight, w których możesz zmieniać barwę z ciepłej na zimną, a także dostosowywać kolory. 

Menu

Ustawienia

Utwórz darmowe konto aby zapisać ulubione produkty.

Zaloguj się

Utwórz darmowe konto aby korzystać z list życzeń.

Zaloguj się