Kliknij po więcej produktów.
No products were found.

RODZAJE DIOD LED

Diody LED zmieniają się wraz z rozwojem technologii oświetlenia ledowego. W związku z tym warto poznać ich najnowsze rodzaje i oznaczenia - opisują one dany model lampy lub taśmy LED. Zapoznanie się z nimi ułatwi nam dokonanie dobrego wyboru podczas zakupów.

Wiedza na temat diod pozwala sprawdzić, czy dany naświetlacz oparty jest o nowoczesne technologie, czy raczej o przestarzałe rozwiązania. Co więcej, dzięki poznaniu podstawowej charakterystyki konkretnych modeli diod, znajdziemy ich podstawowe zalety i wady.

Dioda LED (ang. light-emitting diode) to po prostu „dioda emitująca światło”. Ze względu na wygląd oraz technologię montażu możemy podzielić diody na klika rodzajów. Między poszczególnymi z nich występują różnice konstrukcyjne. Odmienna jest przede wszystkim wydajność poszczególnych diod, choć występują też inne różnice, między innymi w zakresie regulacji kąta padania światła, współczynnika CRI czy możliwej do otrzymania barwy światła. Jak można się domyślić, różne są również ceny źródeł światła funkcjonujących w oparciu o poszczególne diody.

Skorzystaj z naszego poradnika, aby dowiedzieć się więcej na temat najpopularniejszych diod LED stosowanych w oświetleniu. 

1) diody DIP LED (Dual In-Line Package)

Pierwszy stosowany w szerokim zakresie rodzaj diod oświetleniowych - na rynku istnieją od ponad 50 lat i wciąż są popularne ze względu na niską cenę. To właśnie na diodach DIP powstawały pierwsze żarówki i lampy LED.

LED-y DIP charakteryzują się względnie dużą sprawnością, są odporne na korozję i utlenianie. Osiągają maksymalny strumień świetlny ok. 5/6 [lm]. Jednocześnie mają niestety dość niskie parametry świetlne i są mniej wydajne ze względu na niewielką moc w porównaniu z innymi diodami. Lampa (żarówka) LED wykorzystująca diody DIP będzie emitować tym więcej światła, im więcej diod uda się w niej zamontować.

rodzaje diod led

Czas pracy diod DIP wynosi do ok. 20-30.000 godzin. Również współczynnik CRI jest na niewysokim poziomie, przez co żarówki oparte na DIP mają kiepskie właściwości związane z odwzorowaniem naturalnych barw.

Dzięki zaletom takim jak wytrzymałość, łatwość montażu i energooszczędność diody DIP są jednak ciągle często wykorzystywane i znajdują wiele zastosowań. Wymogiem jest jednak ich wysoka jakość. Niestety oparte o nie żarówki LED bywały bardzo awaryjne, w dużej mierze poprzez nieumiejętne ich wykorzystanie i wymuszanie dużych wartości świetlnych przez producentów. Obecnie często stosuje się je w różnego rodzaju wyświetlaczach LED, natomiast w produktach stricte oświetleniowych ich rolę przejęły diody SMD.

2) diody SMD LED (Surface Mounted Device)

Przeznaczone są do montażu metodą powierzchniową. Są to płaskie, kwadratowe lub prostokątne, małe chipy. Diody SMD są znacznie mniejsze od diod DIP i jednocześnie charakteryzują się o wiele większą wydajnością i mają lepsze parametry świetlne.

Jest to obecnie najbardziej wszechstronny typ diody.

diody led parametry

Cechują się one stosunkowo dużym strumieniem świetlnym sięgającym kilku lumenów (średnio 4-5 lumenów na diodę na chipie), a współczynnik CRI w dobrej jakości diodach LED SMD może wynosić powyżej Ra>80. Średni czas pracy to około 50.000 godzin przy dobrym odprowadzaniu ciepła. Diody SMD mają szeroki kąt świecenia wynoszący 180 stopni, jednak ograniczone możliwości w zakresie zastosowania soczewek powodują, że nie da się uzyskać innego kąta świecenia z lamp (żarówek) LED bazujących na LED SMD.

3) diody High Power LED

Diody High Power charakteryzują się wysokim poborem mocy 1 chipu LED.  Jedna dioda ma moc 1W i więcej. Ze względu na ich wysokie moce dawniej często stosowały je naświetlacze LED, przemysłowe lampy High Bay orazinne modele wykorzystywane do ciężkiego przemysłu. Obecnie w dużej mierze wyparte zostały przez stosowane w większych grupach diody SMD wysokiej wydajności.

W przypadku diod Highr Power LED możliwe jest zastosowanie dowolnej soczewki, dzięki czemu technologia gwarantuje szerokie możliwości w zakresie aranżacji oświetleniowych.

4) diody LED RGB (Red Green Blue)

Diody LED emitują trzy barwy światła, czerwoną (Red), zieloną (Green) oraz niebieską (Blue). Z połączenia trzech barw uzyskiwana jest barwa biała. Natężeniem każdej z barw można dowolnie manipulować poprzez sterownik, dzięki czemu przy stosowaniu różnych kombinacji barw w odpowiednich proporcjach możliwe jest uzyskanie dowolnej barwy świecenia. Technologia LED RGB daje ogromne możliwości w zakresie aranżacji świetlnych oraz oraz dekoracji wnętrz, oświetlania fasad budynków czy przestrzeni zielonych. Diody RGB spotykamy w żarówkach LED lub taśmach LED.

diody led charakterystyka

5) diody COB (Chip On Board)

Nazwa COB odnosi się do montażu chipa LED w bezpośrednim kontakcie z podłożem (takim jak węglik krzemu lub szafir) w celu wytworzenia matrycy LED. Są to diody o dużej powierzchni, na którą składa się kilka chipów LED pokrytych jednolitą warstwą luminoforu. Pozwala to na tworzenie dużych powierzchni świecących. Obecnie bardzo popularne w taśmach LED. 

Diody LED COB mają wiele zalet w porównaniu ze starszymi technologiami LED, takimi jak wspomniane diody LED SMD oraz DIP. Przede wszystkim technologia COB pozwala uzyskać znacznie większą gęstość upakowania w matrycy LED (większą gęstość lumenów). Na przykład zastosowanie technologii LED COB na macierzy kwadratowej o wymiarach 10 mm x 10 mm daje 38 razy więcej diod LED w porównaniu z technologią DIP LED i 8,5 razy więcej diod LED w porównaniu do technologii LED SMD Powoduje to wyższą intensywność i większą jednolitość światła. 

Menu

Ustawienia

Utwórz darmowe konto aby korzystać z list życzeń.

Zaloguj się