PODŚWIETLENIE TELEWIZORA TAŚMĄ LED – CO WARTO WIEDZIEĆ?

by
Ulubione0

W ostatnim czasie bardzo popularne stały się listwy z oświetleniem LED, które stanowią nowoczesny i praktyczny sposób na doświetlenie wnętrza. Przy ich pomocy można nie tylko rozświetlić pełną zakamarków kuchnię czy łazienkę, lecz także wiele innych pomieszczeń. Ciekawym rozwiązaniem może być podświetlenie telewizora taśmą LED, które nie tylko wygląda efektownie - jest również bardzo korzystne dla wzroku! 

Dlaczego warto zdecydować się na podświetlany telewizor?

Niewiele osób zdaje sobie sprawę z faktu, że podświetlenie telewizora ma szczególne znaczenie dla naszego wzroku. Ekran emituje silne światło, które sprawia, że oczy bardzo szybko się męczą, zwłaszcza gdy oglądamy telewizję w półmroku, przy zgaszonym świetle głównym. Taśma LED, którą można przykleić do telewizora, sprawi, że oglądanie stanie się dużo bardziej komfortowe. Co więcej, to ergonomiczne rozwiązanie z całą pewnością przypadnie do gustu wszystkim tym, którzy cenią sobie nieszablonowe pomysły w aranżacji wnętrz.

Co będzie potrzebne do wykonania oświetlenia?

To nowatorskie podświetlenie TV można wykonać w bardzo prosty sposób. Łunę wokół telewizora stworzymy, wykorzystując:

  • taśmę LED o odpowiedniej długości (o barwie ciepłej lub zimnej)
  • zasilacz LED dobrany do mocy wybranej taśmy
  • sterownik RGB z pilotem do zmiany barwy światła (opcjonalnie - w sytuacji, kiedy chcemy uzyskać oświetlenie w wersji wielokolorowej)


Jak wybrać właściwą taśmę LED do telewizora?

Możemy sięgnąć zarówno po taśmę jedno-, jak i wielokolorową. Jeśli zdecydujemy się na pierwszy wariant, wówczas najlepszy będzie produkt 300 SMD. Im mocniejszy, tym lepiej – ale tylko pod warunkiem, że zainstalujemy ściemniacz. Zbyt mocną taśmę zawsze można przyciemnić, natomiast w przypadku tej o słabszej mocy nie będzie można jej rozjaśnić.

Ciekawą opcję stanowi też wybór taśmy RGB z możliwością zmieniania kolorów. W ten sposób będziemy mogli dopasować oświetlenie telewizora LED do aktualnych potrzeb. W takiej sytuacji także warto rozważyć zakup ściemniacza, dzięki któremu będziemy mogli dowolnie sterować kolorami.

Jak zamontować taśmę LED krok po kroku?

Przed przystąpieniem do montażu taśmy LED należy odpowiednio przygotować miejsce pracy. Po zdjęciu telewizora można rozpocząć instalację oświetlenia w następujący sposób:

  • odłączamy wszystkie przewody (od dekodera telewizji cyfrowej, odtwarzacza itp.) – przewód zasilający można przymocować kawałkiem taśmy klejącej, aby nikt się o niego nie potknął
  • czyścimy tylną część telewizora – najlepiej miękką, bezpyłową ściereczką, przy użyciu łagodnego środka czyszczącego bez dodatku silikonu
  • teraz możemy zaplanować optymalne umieszczenie taśmy LED na telewizorze – na tym etapie należy zwrócić szczególną uwagę na to, czy taśma nie będzie zasłaniać np. potrzebnych gniazd w urządzeniu
  • przyklejamy taśmę LED do oczyszczonego wcześniej tyłu telewizora – teraz trzeba pamiętać, aby połączyć taśmę na rogach przewodem, gdyż w przeciwnym razie nie będzie funkcjonować prawidłowo
  • umiejscawiamy telewizor na ścianie i podłączamy zasilanie - gotowe!


O czym jeszcze musimy pamiętać, montując taśmę LED?

Ważną kwestią podczas montażu taśmy LED do telewizora jest odległość urządzenia od ściany. Im odległość będzie większa, tym delikatniejsze otrzymamy oświetlenie. Pamiętajmy też, że niekiedy dla uzyskania odpowiedniego efektu trzeba użyć większej ilości taśmy lub delikatnie przestawić telewizor.

Masz więcej pytań? Potrzebujesz porady? Skontaktuj się z nami!

Menu

Ustawienia

Utwórz darmowe konto aby zapisać ulubione produkty.

Zaloguj się

Utwórz darmowe konto aby korzystać z list życzeń.

Zaloguj się