BIAŁE TAŚMY RGB - PORADY

Są energooszczędne, wydajne, praktyczne, a przy tym mogą być wykorzystywane zarówno w pomieszczeniach jak i na zewnątrz. Mowa o nowoczesnych taśmach LED, które doskonale sprawdzają się  jako podświetlenie mebli, szafek kuchennych czy wielu innych miejsc. Szczególnym ich rodzajem są taśmy RGB w kolorze białym, które znajdują zastosowanie wszędzie tam, gdzie można je zamontować.

System oświetlenia LED RGB - czym właściwie jest?

RGB jest jednym z najpopularniejszych modeli przestrzeni barw, którego nazwa pochodzi od pierwszych liter angielskich nazw kolorów: R – RED (czerwony), G – GREEN (zielony), B – BLUE (niebieski). Jest to system barwny wykorzystywany do generowania kolorów poprzez różnego rodzaju urządzenia projekcyjne, czyli emitujące światło. Korzystają z niego:

  • telewizory LCD
  • aparaty cyfrowe
  • projektory
  • sterowniki oświetlenia RGB

W praktyce system oświetlenia LED RGB polega na zastosowaniu jednej diody wielokolorowej (wyposażonej w chipy świecące w trzech podstawowych kolorach) lub trzech diod emitujących światło w elementarnych barwach. Diody w tego typu systemie najczęściej są sterowane cyfrowo, przy pomocy modulacji szerokości impulsów (PWM).

Jaką barwę światła można uzyskać z taśmy LED RGB, a jaką z RGBW?

Taśma LED RGB charakteryzuje się tym, że w jednej diodzie ma umieszczone trzy mniejsze diody – czerwoną, zieloną oraz niebieską. Światło, które jest emitowane przez tego typu taśmę, stanowi efekt połączenia ze sobą trzech kolorów. To oznacza, że kolor biały nie jest do końca czysty, ponieważ wpada delikatnie w odcień niebieski.

Z kolei taśmy LED RGBW zawierają cztery mniejsze diody – czerwoną, niebieską, zieloną oraz dodatkowo diodę białą. Ta ostatnia może występować zarówno w barwie ciepłej, jak i neutralnej (wyboru dokonuje się w trakcie zakupu). Ponieważ dioda umieszczona w taśmie jest całkowicie biała, emituje jasne, białe światło. Wpływa na to przede wszystkim fakt, że kolor ten nie pochodzi z mieszania kolorów, a z pojedynczej białej diody.

W jakich pomieszczeniach można wykorzystać białą taśmę RGB?

Taśma RGB, która ma kolor biały, doskonale spełni swoją funkcję wszędzie tam, gdzie są odpowiednie warunki, aby ją zamontować (tj. przykleić do aluminiowego profilu). Tego rodzaju rozwiązanie świetlne z powodzeniem można wykorzystać w salonie, kuchni, łazience czy w przedpokoju. Przykładowe zastosowanie białej taśmy RGB to:

  • oświetlenie szafy
  • podświetlenie szklanej półki w łazience
  • doświetlenie akwarium
  • oświetlenie zagłówka łóżka
  • dekoracyjne podświetlenie miejsca z telewizorem
  • podświetlenie sufitu podwieszanego

Możliwości wykorzystania tego typu produktu jest naprawdę bardzo wiele i w dużej mierze zależy od naszej kreatywności. Aby mieć jednak pewność, że oświetlenie będzie właściwie funkcjonować, nie można zapominać o jego prawidłowym montażu. Co więcej, decydując się na instalację taśmy RGB w łazience, koniecznie należy zwrócić uwagę, czy nabyty przez nas produkt ma klasę ochrony IP65, a diody zostały zabezpieczone powłoką silikonową.

Na co zwrócić uwagę podczas montażu białej taśmy RGB? 

Powierzchnia, do której jest montowana taśma RGB w białym kolorze, powinna być sucha, gładka oraz odpowiednio oczyszczona. Nie należy montować taśmy na podłożu emitującym ciepło, gdyż może to doprowadzić do przegrzania produktu oraz jego awarii. Warto też zwrócić uwagę na wybór właściwego zasilacza do taśmy RGB, pamiętając, że jego moc powinna być o około 20% większa, niż pobór mocy źródła światła LED.

Masz więcej pytań? Potrzebujesz porady? Skontaktuj się z nami!

Menu

Ustawienia

Utwórz darmowe konto aby zapisać ulubione produkty.

Zaloguj się

Utwórz darmowe konto aby korzystać z list życzeń.

Zaloguj się