Korzystając z naszych usług, przyjmujesz do wiadomości, że używamy plików cookie i podobnych technologii do ulepszania i dostosowania treści, analizy ruchu, dostarczania reklam oraz ochrony przed spamem, złośliwym oprogramowaniem i nieuprawnionym dostępem. Pliki cookie służą głównie do identyfikacji Twoich danych w naszym sklepie. Przechowywany jest w nich identyfikator Twojej sesji, dzięki czemu strona wie jakie treści ma Ci wyświetlić (np. Twoje prywatne wiadomości). Więcej informacji w sekcji Polityka prywatności. Rozumiem

Oświetlenie sufitu za pomocą LED

Coraz częściej wykorzystywanym trendem we współczesnej aranżacji wnętrz jest oświetlenie sufitu LED. Tego typu rozwiązanie pozwala na stworzenie efektownej łuny świetlnej, doskonale sprawdzając się praktycznie w każdym pomieszczeniu, bez względu na styl, czy przeznaczenie. W dzisiejszym poradniku podpowiemy, jak krok po kroku samodzielnie wykonać oświetlenie LED w suficie podwieszanym. Zapraszamy do lektury.

Sufity podwieszane – jak efektownie je oświetlać?

Wiele osób jest zdania, że sufity podwieszane najlepiej prezentują się w wysokich oraz minimalistycznych wnętrzach. Nie do końca jest to prawdą, ponieważ tego rodzaju rozwiązanie świetnie sprawdza się także w klasycznej czy minimalistycznej odsłonie, pozwalając stworzyć kameralny klimat i jednocześnie efektownie doświetlić pomieszczenie.

Na chwilę obecną istnieje wiele sposobów na podświetlenie sufitów podwieszanych, ale jednym z popularniejszych i zarazem bardziej ergonomicznych, jest oświetlenie LED. W ten sposób można podświetlić sufit nie tylko w salonie, ale także w kuchni, łazience czy każdym innym pomieszczeniu. Aby stworzyć łunę świetlną we wnętrzu łazienkowym, wystarczy zdecydować się na zakup taśm LED ze specjalną silikonową powłoką, które będą w pełni zabezpieczone przed działaniem wilgoci. Co będzie potrzebne do wykonania podświetlenia? Zanim rozpoczniemy tworzyć oświetlenie LED w suficie, warto przygotować wszystkie niezbędne materiały. Poniżej prezentujemy listę przedmiotów, których będziemy potrzebować do wykonania oświetlenia:

 • taśma LED,
 • przewody elektryczne,
 • kołki i wkręty,
 • płyta gipsowa,
 • stalowe profile do suchej zabudowy,
 • narożniki aluminiowe do płyt gipsowych,
 • gips szpachlowy,
 • narzędzia (wiertarka, wkrętarka, szpachelka, poziomica, ostry nożyk do metalu, pędzel lub wałek do malowania).

Wykonanie sufitu podwieszanego z oświetleniem LED należy rozpocząć od zaplanowania całej konstrukcji. W tym celu można zainspirować się różnymi galeriami wnętrz. Ważne jest, aby dokładnie określić powierzchnię, jaką chcemy podświetlić oraz dobrać właściwy rodzaj oświetlenia do sufitu podwieszanego. Najczęściej stosuje się połączenie taśm LED ze światłami punktowymi, ale równie dobrze można stworzyć ciekawą łunę świetlną przy użyciu samych taśm.

Podświetlenie sufitu taśmą LED – jak je wykonać krok po kroku?

Tworzenie sufitu podwieszanego z podświetleniem jest uzależnione głównie od naszej wizji. Aby jednak prace przebiegły sprawnie i bezproblemowo, proponujemy postępować według następujących kroków:

 • wykonanie sufitu z oświetleniem LED rozpocznij od podwieszenia pierwszego poziomu – w trakcie montażu nie zapomnij o wypuszczeniu instalacji elektrycznej pod instalację LED,
 • teraz przygotuj projekt drugiego poziomu – może to być np. podwieszana wyspa, kolejnym krokiem jest zamontowanie stalowych profili za pomocą kołków do płyt gipsowych – do nich następnie należy przymocować profile w poziomie, tworząc w ten sposób szkielet zabudowy,
 • w celu wzmocnienia całej konstrukcji możesz zamontować także profile poprzeczne wewnątrz szkieletu,
 • czas na obudowanie konstrukcji płytami z zewnątrz – na tym etapie pamiętaj, aby wykonać otwory w płytach i wypuścić kable pod oświetlenie LED,
 • wykończ obudowę stelaża, przykręcając płytę w poziomie,
 • w półce zamontuj oświetlenie – taśmę LED przyklej tak, aby efektownie oświetlała całą konstrukcję,
 • pozostało jeszcze obudować półkę, aby ukryć taśmę LED oraz wykończyć drugi poziom sufitu, wykonując spoinowanie oraz szpachlowanie płyt.

Oświetlenie sufitu za pomocą LED to prosty sposób, aby stworzyć w pomieszczeniu przytulny, nastrojowy klimat. To nowoczesne rozwiązanie aranżacyjne pozwala znacząco zmienić klimat wnętrza, a przy tym jest niedrogie i energooszczędne.