Korzystając z naszych usług, przyjmujesz do wiadomości, że używamy plików cookie i podobnych technologii do ulepszania i dostosowania treści, analizy ruchu, dostarczania reklam oraz ochrony przed spamem, złośliwym oprogramowaniem i nieuprawnionym dostępem. Pliki cookie służą głównie do identyfikacji Twoich danych w naszym sklepie. Przechowywany jest w nich identyfikator Twojej sesji, dzięki czemu strona wie jakie treści ma Ci wyświetlić (np. Twoje prywatne wiadomości). Więcej informacji w sekcji Polityka prywatności. Rozumiem

Białe taśmy RGB - porady

Są energooszczędne, wydajne, praktyczne, a przy tym mogą być wykorzystywane zarówno w pomieszczeniach, jak i na zewnątrz. Mowa o nowoczesnych taśmach LED, które doskonale sprawdzają się, chociażby jako podświetlenie mebli, szafek kuchennych czy wielu innych miejsc. Szczególnym ich rodzajem są taśmy RGB w kolorze białym, które znajdują zastosowanie praktycznie wszędzie, gdzie tylko dadzą się zamontować.

System oświetlenia LED RGB – czym właściwie jest?

RGB jest jednym z najpopularniejszych modeli przestrzeni barw, którego nazwa pochodzi od pierwszych liter angielskich nazw kolorów: R – RED (czerwony), G – GREEN (zielony), B – BLUE (niebieski). Jest to system barwny wykorzystywany do generowania kolorów poprzez różnego rodzaju urządzenia projekcyjne, czyli emitujące światło. Korzystają z niego, chociażby:

  • telewizory LCD,
  • aparaty cyfrowe,
  • projektory,
  • sterowniki oświetlenia RGB.

W praktyce system oświetlenia LED RGB polega na zastosowaniu jednej diody wielokolorowej (wyposażonej w chipy świecące w trzech podstawowych kolorach) lub trzech diod emitujących światło w elementarnych barwach. Diody w tego typu systemie najczęściej są sterowane cyfrowo, przy pomocy modulacji szerokości impulsów (PWM).

Jaką barwę światła można uzyskać z taśmy LED RGB, a RGBW?

Taśma LED RGB charakteryzuje się tym, że w jednej diodzie ma umieszczone trzy mniejsze diody – czerwoną, zieloną oraz niebieską. Światło, które jest emitowane przez tego typu taśmę stanowi efekt połączenia ze sobą trzech kolorów. A to oznacza, że kolor biały nie jest do końca czysty, ponieważ wpada delikatnie w odcień niebieski. Z kolei taśmy LED RGBW mają to do siebie, że zawierają cztery mniejsze diody – czerwoną, niebieską, zieloną oraz dodatkowo diodę białą. Ta ostatnia może występować zarówno w barwie ciepłej, jak i neutralnej (wyboru dokonuje się w trakcie zakupu). Ponieważ dioda umieszczona w taśmie jest całkowicie biała, emituje jasne, białe światło. Wpływa na to przede wszystkim fakt, że kolor ten nie pochodzi z mieszania kolorów, a z pojedynczej białej diody.

W jakich pomieszczeniach można wykorzystać białą taśmę RGB?

Taśma RGB, która ma kolor biały, doskonale spełni swoją funkcję właściwie wszędzie tam, gdzie są odpowiednie warunki, aby ją zamontować (przykleić do aluminiowego profilu). Tego rodzaju rozwiązanie świetlne z powodzeniem można wykorzystać, chociażby w salonie, kuchni, łazience czy w przedpokoju. Przykładowe zastosowanie białej taśmy RGB to:

  • oświetlenie szafy,
  • podświetlenie szklanej półki w łazience,
  • doświetlenie akwarium,
  • oświetlenie zagłówka łóżka,
  • dekoracyjne podświetlenie miejsca z telewizorem,
  • podświetlenie sufitu podwieszanego.

Możliwości wykorzystania tego typu produktu jest naprawdę bardzo wiele i w dużej mierze zależy od naszej kreatywności. Aby mieć jednak pewność, że oświetlenie będzie właściwie funkcjonować, nie można zapominać o jego prawidłowym montażu. Co więcej, decydując się na instalację taśmy RGB w łazience, koniecznie należy zwrócić uwagę, czy nabyty przez nas produkt ma klasę ochrony IP65, a diody zostały zabezpieczone powłoką silikonową.

Na co zwrócić uwagę, montując białą taśmę RGB?

Powierzchnia, do której jest montowana taśma RGB w białym kolorze, powinna być sucha, gładka oraz odpowiednio oczyszczona. Nie należy montować taśmy na podłożu emitującym ciepło, gdyż może to doprowadzić do przegrzania produktu oraz jego awarii. Warto też zwrócić uwagę na wybór właściwego zasilacza do taśmy RGB, pamiętając, że jego moc powinna być o około 20% większa, niż pobór mocy źródła światła LED.