TEMPERATURA BARWOWA - DLACZEGO JEST ISTOTNA?

Temperatura barwowa ma szczególny wpływ na nasze samopoczucie i wydajność, zwłaszcza w takie pory roku jak jesień i zima. To ważny parametr decydujący o komforcie użytkowania. Sprawdź, do czego odnosi się to określenie i jak wybrać żarówkę spełniającą w najwyższym stopniu Twoje oczekiwania.

Temperatura barwowa światła

Światło białe można podzielić na ciepłe, chłodne oraz neutralne, a każde z nich w inny sposób wpływa na nasze samopoczucie oraz postrzeganie otoczenia. Niejednokrotnie na pewno zauważyłeś, że w jednych pomieszczeniach czujesz się dobrze, a w innych szybko dopada Cię zmęczenie lub rozdrażnienie. W większości przypadków jest to efektem niewłaściwego oświetlenia lub niewłaściwej barwy światła. Światło zimne pobudza do działania i sprzyja koncentracji, natomiast ciepłe ułatwia relaks i wyciszenie. Ponieważ ze światła sztucznego korzystamy bardzo często, zwłaszcza jesienią i zimą, powinno ono być w pełni dobrane do naszych potrzeb, aktywności, a także konkretnego pomieszczenia, w którym jest stosowane.

Do określenia barwy światła używa się wyrażanej w Kelwinach temperatury barwowej:
światło ciepłe ma temperaturę barwową poniżej 3300 K, zimne – powyżej 5000 K, a więc im niżej skali, tym bardziej żółty odcień światła białego. Podczas zakupów warto zwrócić na to uwagę. 
 

W jakich pomieszczeniach sprawdzi się ciepłe, a gdzie zimne światło?

Jak wspomnieliśmy, ciepłe światło zbliżone do żółtego sprawia, że łatwiej nam się wyciszyć i zrelaksować, dlatego będzie ono odpowiednie do sypialni oraz do oświetlenia strefy odpoczynku w salonie. 

Chłodne światło o barwie zbliżonej do niebieskiego z kolei pobudza do działania i sprzyja skupieniu się, stąd też warto zastosować je w gabinecie albo do oświetlenia biurka, przy którym uczymy się i pracujemy. Pamiętajmy też, że w niektórych miejscach najlepsze rozwiązanie to światło maksymalnie zbliżone do dziennego z wysokim wskaźnikiem oddawania barw (Ra). Należą do nich garderoba i łazienka, a więc przestrzeń, gdzie komponujemy strój lub wykonujemy makijaż.
.
.

Szybka zmiana temperatury barwowej światła

W każdym domu znajdują się pomieszczenia, które wymagają zarówno zimnego, jak i ciepłego oświetlenia zależnie od pory dnia czy naszej aktywności. Nie jest to jednak problem, ponieważ na rynku dostępne są żarówki oraz lampy z funkcją nie tylko ściemniania, lecz także zmiany barwy światła. 

Zobacz te dostępne w naszym sklepie:

żarówki i zestawy MiLight - pozwalające zmieniać barwę, kolor, moc świecenia

?Kontroluj ją pilotem z odległości 30 metrów lub przez swojego smartfona - możesz zgasić światło nawet po wyjściu z domu lub przyciemnić pomieszczenie, leżąc w łóżku.
?Za pomocą jednego pilota możesz kontrolować światło w aż 4 pomieszczeniach równocześnie, w każdym włączając inny program.
?Ustaw ulubiony kolor, temperaturę (światło cieplejsze lub zimne - od 2700 do 6500K) i intensywność świecenia.
?Wybierz program, który w dowolnych odstępstwach czasu zmieni kolor światła lub zdecyduj się na jeden stały kolor.
Żarówka MILIGHT to 50 tysięcy godzin świecenia (nawet 20 lat!), przy niewielkim zużyciu energii (80% mniej niż przy konwencjonalnym oświetleniu). Dzięki produktom MILIGHT oświetlisz wnętrze każdego pomieszczenia w domu lub mieszkaniu, a także posesję z zewnątrz oraz ogród i basen. 

lampy stołowe z funkcją zmiany barwy, np. lampka biurkowa V-TAC:

? z funkcją bezprzewodowego ładowania telefonów 
? ruchoma główka
? ściemnianie 
? timer 
? zmiana koloru 2700K-6500K
? brak migotania
? czas życia - aż 50000h

Zobacz także:

plafony LED

taśmy LED

Menu

Ustawienia

Utwórz darmowe konto aby zapisać ulubione produkty.

Zaloguj się

Utwórz darmowe konto aby korzystać z list życzeń.

Zaloguj się