JAK OŚWIETLIĆ SALON? 5 ZASAD, O KTÓRYCH WARTO PAMIĘTAĆ

Oświetlenie może wprowadzić magiczny nastrój do Twojego domu i mieszkania - dlatego z naszym poradnikiem wybierzesz najlepsze rozwiązania na oświetlenie każdego pomieszczenia. Dziś prezentujemy porady dotyczące światła w salonie.

1. BARWA ŚWIATŁA

Barwę światła należy dobierać zależnie od koloru ścian i podłóg oraz zgodnie z klimatem, jaki chcemy osiągnąć w pomieszczeniu. Pamiętaj o tych ważnych zasadach:

  • Kolory światła mieszają się ze sobą, więc w jednym pomieszczeniu możesz mieć i ciepłą i zimną barwę światła.
  • Ciepłe kolory ścian dobrze komponują się z ciepłymi kolorami światła 2200K, 3000K, 4000K.
  • Chłodne kolory ścian czyli np: szary kolor, doskonale komponują się z chłodnymi kolorami światła 6000K, ale również z bardzo uniwersalną barwą 4000K.
  • Drewno najlepiej współgra z ciepłym światłem 2200K i 3000K.

2. ŚWIATŁO ODBITE

Gzymsy, które montuje się około 10-15 cm pod sufitem, a na nich klei się taśmę LED skierowaną w stronę sufitu, zapewnią nam światło odbite - czyli najbardziej przyjemne dla ludzkiego oka. Gzymsy występują w różnych wzorach, a na sam gzyms można zamontować taśmę LED w dowolnej barwie światła. Światło padające z gzymsów na sufit to nie tylko oświetlenie, to również piękna ozdoba całego pomieszczenia!

Przy tym rozwiązaniu, ważne żeby taśma LED była klejona do płaskownika z aluminium, który odprowadzi ciepło, dzięki czemu taśma dłużej zachowa swoje pierwotne właściwości. 
Światłem które emituje taśma LED, można sterować - dowolnie przygaszać lub rozjaśniać za pomocą pilota lub nawet aplikacji w telefonie. Zobacz dostępne w naszym sklepie sterowniki i zestawy

3. TAŚMA LED W SUFICIE PODWIESZANYM

Do stworzenia podwieszanego sufitu, a na nim wnęk, na których montuje się taśmę LED, wykorzystuje się głównie płyty z karton-gipsu. Na płycie montuje się taśmę LED, która układa się w stronę sufitu, żeby światło rozmyło się po jego powierzchni. Jest to proste i estetyczne rozwiązanie, a światło rozlane po suficie jest miękkie iprzyjemne dla oka, ponieważ jest to światło odbite. Taka scena świetlna tworzy przyjemny klimat do przebywania w pomieszczeniu. 

Do podwieszanych sufitów najlepiej wybrać taśmę LED o mocy 8,4W, która daje sporo światła, a jeśli zajdzie potrzeba zmniejszenia natężenia oświetlenia, przy pomocy sterownika do taśmy LED można zmniejszyć ilość światła.

4. PODŚWIETLENIE TELEWIZORA

Taki typ oświetlenia warto wziąć pod uwagę ze względów estetycznych, ale i zdrowotnych. Niewiele osób zdaje sobie sprawę z faktu, że podświetlenie telewizora ma szczególne znaczenie dla naszego wzroku. Ekran emituje silne światło, które sprawia, że oczy bardzo szybko się męczą, zwłaszcza gdy oglądamy telewizję w półmroku, przy zgaszonym świetle głównym. Taśma LED, którą można przykleić do telewizora, sprawi, że oglądanie stanie się dużo bardziej komfortowe. Co więcej, to ergonomiczne rozwiązanie z całą pewnością przypadnie do gustu wszystkim tym, którzy cenią sobie nieszablonowe pomysły w aranżacji wnętrz.

To nowatorskie podświetlenie TV można wykonać w bardzo prosty sposób. Łunę wokół telewizora stworzymy, wykorzystując:

  • taśmę LED o odpowiedniej długości (o barwie ciepłej lub zimnej)
  • zasilacz LED dobrany do mocy wybranej taśmy
  • sterownik RGB z pilotem do zmiany barwy światła (opcjonalnie - w sytuacji, kiedy chcemy uzyskać oświetlenie w wersji wielokolorowej)

Dokładną intrukcję montowania oświetlenia telewizora znajdziesz tutaj

5. LAMPY SUFITOWE

Szeroki wybór lamp sufitowych pozwala nam dowolnie zaaranżować wnętrze - nie tylko je rozświetlić, lecz także nadać mu wyjątkowego klimatu. Wybierając lampę sufitową, pamiętaj o tym, by dopasować ją względem wielkości i wysokości pomieszczenia. Rodzajem i mocą oświetlenia lampy możesz wydzielić przestrzenie w salonie - do czytania, jedzenia, oglądania TV.

Menu

Ustawienia

Utwórz darmowe konto aby zapisać ulubione produkty.

Zaloguj się

Utwórz darmowe konto aby korzystać z list życzeń.

Zaloguj się