Kliknij po więcej produktów.
No products were found.

OŚWIETLENIE OGRODU - JAK UPIĘKSZYĆ OGRODOWĄ PRZESTRZEŃ?

Ogród to wizytówka naszej działki, a zarazem całego obejścia wokół domu, więc trzeba odpowiednio o niego zadbać. Oświetlenie LED jest doskonałym sposobem, aby stworzyć wyjątkowy nastrój. Dzięki niemu ogród nabierze blasku, a wieczorne spotkania na tarasie staną się jeszcze bardziej magiczne. W tym artykule dowiesz się, jak wybrać odpowiednie oświetlenie LED do ogrodu, aby zmieniło się w oczarowujący raj!

Przed wyborem odpowiedniego oświetlenia LED, należy wymienić korzyści z zastosowania tej technologii w ogrodzie. Z pewnością priorytetowym atutem jest energooszczędność, wszak LED-y zużywają znacznie mniej energii niż tradycyjne żarówki, dzięki czemu zaoszczędzimy trochę pieniędzy na rachunkach za prąd. Do ogromnych zalet zaliczymy również:

- trwałość (żywotność żarówek LED jest dłuższa niż tradycyjnych, przez co nie wymagają częstej wymiany)

- ekologia (oświetlenie LED jest bardziej przyjazne dla środowiska, ponieważ nie zawiera szkodliwych substancji i mają mniejszy wpływ na emisję dwutlenku węgla)

- mniejsze ciepło (żarówki LED wytwarzają mniej ciepła, co jest szczególnie potrzebne w warunkach letnich, aby uniknąć nadmiernego nagrzewania)

- jakość światła (oświetlenie LED emituje jasne i wyraziste światło, które sprzyja bezpieczeństwu i estetyce ogrodu)

 - łatwa konfiguracja (oświetlenie LED możemy konfigurować w dowolny sposób pod własne upodobania, zmieniając m.in. kolor, intensywność światła oraz temperaturę barwową)

Rodzaje oświetlenia LED do ogrodu

Do ogrodu możemy użyć kilku rodzajów oświetlenia LED, ponieważ wyróżniamy je ze względu na zastosowania. Do oświetlenia tarasów możemy zastosować kinkiety LED, a do podkreślenia konkretnych elementów w ogrodzie, takich jak roślin lub rzeźby, idealnie sprawdzi się oświetlenie punktowe. 

Do oświetlenia balustrad, tarasów bądź schodów warto zastosować elastyczne taśmy LED. By dobrze i bezpiecznie oświetlić ścieżki, stosuje się niskoprofilowe lampy w połączeniu z latarniami ogrodowymi. Jeżeli ogród posiada stawy, fontanny lub inne elementy wodne, to należy zaopatrzyć się w lampy LED z wysokim stopniem szczelności na zanurzanie i wilgoć. 

Istnieje także specjalne oświetlenie LED, które może być używane do wspomagania wzrostu roślin w ogrodzie. Te lampy dostarczają odpowiedniego spektrum światła sprzyjające fotosyntezie. 

Czynniki przy wyborze oświetlenia LED

Wybierając oświetlenie LED do ogrodu, musimy wziąć pod uwagę kilka istotnych czynników, aby osiągnąć pożądane rezultaty. Do najważniejszych z pewnością należy energooszczędność oraz warunki atmosferyczne - musimy zaopatrzyć się w oświetlenie LED z podwyższoną klasą szczelności, aby było odporne na opady deszczu i wilgoć. W tym przypadku doskonale sprawdzą się stopnie ochrony IP54, IP65 bądź IP68, które częściowo lub całkowicie chronią przed zanurzeniem w wodzie. 

Kolejnym ważnym aspektem jest cel oświetlenia. Przede wszystkim trzeba się zastanowić, jaki jest główny cel oświetlenia w ogrodzie. Wybierz odpowiedni rodzaj oświetlenia LED do zastosowania, a także rozważ możliwości montażu i instalacji LED-ów w ogrodzie. Czy będzie to oświetlenie naziemne, montowane na ścianach czy na roślinach? Ponadto przemyśl, czy oświetlenie LED ma działać na zasilanie sieciowe czy energię słoneczną. Zasilanie energią słoneczną jest bardziej ekologiczne i nie wymaga podłączenia do sieci energetycznej. 

Nastrój ogrodu opiera się w znaczącej mierze na temperaturze barwowej. Wybierz odpowiednią temperaturę barwową LED-ów, która pasuje do danego obszaru ogrodu. Ciepłe światło (ok. 2700 - 3000 K) jest bardziej przytulne, natomiast zimne światło (ok. 5000 K) pomaga w koncentracji. Tak więc ciepłe barwy ułatwiają relaks i odpoczynek, a zimne przyczynia się do wydajności przy pracy np. wokół obejścia domu.

Jeżeli zależy Ci na stałym bezpieczeństwie, kup oświetlenie LED z czujnikami ruchu, by w nocy domownicy lub goście mogli poruszać się po oświetlonej ścieżce, minimalizując ryzyko potknięcia się. 

Taras - miejsce do odpoczynku i spotkań w ogrodzie

Taras w ogrodzie to przestrzeń do relaksu oraz miejsce na spędzanie czasu z rodziną, więc oświetlenie będzie odgrywało fundamentalne znaczenie. Na samym wstępie zaznaczę, że oświetlenie tarasu nie powinno być zbyt intensywne. 

Idealnym rozwiązaniem dla oświetlenia tarasu będą lampy stołowe, sufitowe, kinkiety bądź designerskie lampki na lince. Lampy sufitowe są umieszczane pod pergolą lub daszkiem, aby zapewnić zrównoważone i równomierne rozprowadzenie światła. Kinkiety idealnie podkreślają nastrój, bowiem posiadają możliwość ukierunkowania wiązki światła w dowolną stronę. Lampki na lince/nitce mogą być zawieszone nad tarasem, tworząc designerską nić oświetleniową. Z kolei lampy stołowe stawiane są głównie na stołach lub parapetach, oświetlając miejsca do jedzenia i spotkań. 

Wybierając oświetlenie LED, należy szczególnie zwrócić uwagę na kierunek i kąt oświetlenia oraz wspomnianą wcześniej temperaturę barwową. 

Oświetlenie ścieżki - zadbaj o bezpieczeństwo!

Oświetlenie ścieżki zapewnia bezpieczeństwo domowników i gości przy nocnym obchodzie po ogrodzie, ponieważ minimalizuje ryzyko potknięcia. 

Pierwszym wyborem są lampy słupkowe, które można ustawić wzdłuż ścieżki. Aby poprawnie je zamontować, należy zwrócić uwagę na wysokość i odległość - muszą być rozstawione tak, aby oświetlić całą szerokość ścieżki, ale jednocześnie nie oślepiać przechodniów. Wysokość zależy od konkretnego modelu lampy. Dobrym rozwiązaniem będzie zastosowanie także latarni ogrodowych w formie oświetlenia punktowego oraz oświetlenia naziemnego, które jest wbudowane w ziemię i podświetla ścieżkę od dołu. 

Jeżeli ścieżka jest często używana w nocy, należy zaopatrzyć się w oświetlenie ze zintegrowanymi czujnikami ruchu. Dzięki temu oświetlenie zostanie włączony tylko wtedy, gdy jest to potrzebne, co równocześnie pomoże zaoszczędzić energię. 

Konserwacja ogrodowego oświetlenia LED

Zakup i zamontowanie oświetlenia LED w ogrodzie to połowa sukcesu, ponieważ trzeba zadbać jeszcze o jego konserwację. Oto kroki potrzebne do konserwacji ogrodowego oświetlenia LED:

- regularne usuwaj brud, kurz i inne zanieczyszczenia z powierzchni lamp czy kloszy. Niepożądany brud przyczynia się do zmniejszenia jasności światła i jego efektywności.

- używaj miękkiej szczotki lub wilgotnej ściereczki do czyszczenia, żeby nie uszkodzić powierzchni lamp.

- regularnie sprawdzaj, czy wszystkie diody LED działają poprawnie. Jeśli zauważysz, że któraś z nich przestała świecić lub migoczą, wymień uszkodzone źródła światła na nowe.

- okresowo sprawdzaj połączenia elektryczne i przewody, aby upewnić się, że nie występuje uszkodzenie kabli.

- zabezpiecz obudowy i połączenia przed dostępem wody, aby uniknąć korozji.

- zamontuj osłony lub klosze, aby ochronić źródło światła przed deszczem/śniegiem.

- Regularna konserwacja oświetlenia LED w ogrodzie pozwoli utrzymać jego efektywność, estetykę i trwałość. Dzięki odpowiedniej konserwacji oświetlenie będzie służyć przez wiele lat, dodając uroku Twojemu ogrodowi. 

Podsumowując, oświetlenie LED w ogrodzie ma wiele zalet. Odpowiednio zaplanowane oświetlenie może uczynić ogrodową przestrzeń jeszcze bardziej przytulną i podkreślić jej piękno, niezależnie od pory dnia. W ofercie PRO-LED znajduje się wiele produktów, które idealnie nadadzą się do podkreślenia uroku Twojego ogrodu. Bez wahania doradzimy i pomożemy w wyborze odpowiednich produktów. 

Menu

Ustawienia

Utwórz darmowe konto aby korzystać z list życzeń.

Zaloguj się