Kliknij po więcej produktów.
No products were found.

OŚWIETLENIE LED W PARKU- JAK ZADBAĆ O BEZPIECZEŃSTWO?

Spacer w parku to doskonały sposób na relaks i odpoczynek w otoczeniu natury. Niemniej w nocy priorytetem jest efektowne oświetlenie, które zapewni bezpieczeństwo wszystkim zwiedzającym. Jak uczynić park przytulnym i bardziej bezpiecznym po zmroku za pomocą oświetlenia LED? Ten artykuł odpowie na to pytanie!

Zalety oświetlenia parkowego LED

Oświetlenie parku za pomocą technologii LED jest skutecznym rozwiązaniem, który zyskuje coraz szerszą aprobatę ze względu na liczne korzyści w porównaniu do tradycyjnych źródeł światła. Najważniejszymi zaletami zastosowania LED-ów są przede wszystkim:

- wysoka efektywność energetyczna, która przekłada się na energooszczędność i mniejszych wydatków z budżetu np. Urzędu Miasta/Gminy z tytułu oświetlenia miejsc użyteczności publicznej.

- trwałość i żywotność LED-ów. Mogą działać nieprzerwanie przez nawet tysiące godzin, więc nie wymagają częstych wymian, co jest szczególnie ważne w obszarze publicznym.

- bezpieczeństwo. Oświetlenie LED nie emituje szkodliwego promieniowania LED oraz szybko osiąga pełną jasność bez konieczności rozgrzewania, dzięki czemu od razu są gotowe zadbać o bezpieczeństwo przechodniów w warunkach niedostatecznej widoczności.

- kierunek światła. LED-y posiadają światło kierunkowe, które pozwala na bardziej precyzyjne skierowanie światła tam, gdzie jest to potrzebne. Idealnie sprawdzi się w przypadku parków, gdy chcemy oświetlić m.in. ścieżki czy ławki.

- regulacja intensywności i koloru. Oświetlenie LED pozwala na łatwą regulację intensywności światła i koloru. To umożliwia dostosowanie oświetlenia do różnych potrzeb - od stworzenia odpowiedniej wieczornej atmosfery po intensywne światło podczas imprez, koncertów lub innych wydarzeń.

- inteligentne sterowanie, które umożliwia m.in. zdalne dostosowanie intensywności światła w zależności od warunków pogodowych, pory dnia czy obecności ludzi.

- ekologia. Oświetlenie LED jest bardziej przyjazne dla środowiska, ponieważ ma mniejszy wpływ na emisję dwutlenku węgla. 

Czynniki przy wyborze LED-ów do parku

Przy wyborze oświetlenia LED do parku należy wziąć pod uwagę kilka istotnych kwestii. Priorytetem jest energooszczędność, wydajność oraz stopień ochrony IP przed warunkami atmosferycznymi. Oczywiście park jest miejscem otwartym, więc oświetlenie LED musi posiadać podwyższoną klasę szczelności, aby było odporne na trudną pogodę, taką jak opady deszczu czy śniegu. W tym przypadku najlepszym rozwiązaniem będzie zaopatrzenie się w stopnie ochrony IP54, IP65 czy IP68, które są częściowo lub całkowicie wodoodporne.

- IP54 zapewnia ochronę przed pyłem i opadami deszczu, ale nie jest odporne na zanurzenie w wodzie.

- IP65 - zapewnia całkowitą ochronę przed pyłem, jest odporne na strumienie wody z dowolnego kierunku, ale nie zapewnia ochrony przed zanurzeniem w wodzie.

- IP68 - jest całkowicie zabezpieczone przed dostępem pyłu, może być zanurzone w wodzie na głębokości określonej przez producenta. 

Na początku trzeba wybrać odpowiedni rodzaj oświetlenia do zastosowania oraz rozważyć możliwości montażu LED-ów w parku. Należy zadać sobie pytanie, czy oświetlenie ma działać na zasilanie sieciowe czy energię słoneczną. Zasilanie energią słoneczną nie wymaga podłączenia do sieci energetycznej, ale również jest bardziej energooszczędne i ekologicznie, co ma odzwierciedlenie w środowiskach naturalnych, a do takowych zalicza się park. Warto zaopatrzyć się także w inteligentny system z czujnikiem ruch, który sprawi, że oświetlenie będzie aktywowane w momencie przechodzenia spacerowiczów po parku. Tak więc jest to bezpieczny i najlepszy sposób na zaoszczędzenie energii.

Kolejnymi ważnymi aspektami jest kierunek światła oraz temperatura barwowa. W przypadku parków najlepiej, by kierunek światła z latarni był całkowicie skierowany w dół, aby odpowiednio oświetlić ławki oraz ścieżki. Z kolei temperatura barwowa odpowiada za nastrój. Ciepłe światło (zakres ok. 2700 - 3000 K) ułatwia odpoczynek i relaks, a zimne światło (ok. 5000 K) przyczynia się do zwiększenia wydajności oraz pobudzenia, co przydaje się m.in. przy spacerach lub przebieszkach po parku. 

Latarnie LED w parku 

Latarnie - jedyny element występujący w większości parków zarządzanych przez władze miejskie/gminne. W parkach użyteczności publicznej konstrukcja powinna być zabudowana już w gruncie, ponieważ niezabezpieczone oświetlenie może zostać skradzione. Przede wszystkim odstępy między latarniami muszą być regularne, tak aby oświetlenie było równomierne rozproszone. W parku stosuje się w odległości 4-6 metrów, natomiast zgodnie z normami prawnymi wysokość nie może być większa niż 14 metrów. Niemniej zalecana wysokość nie powinna być niższa niż cztery metry oraz nie wyższa niż 6 metrów. 

Dla zwiększenia bezpieczeństwa rekomenduje się, aby ścieżki spacerowe w parku oświetlone były niższymi latarniami/słupkami, które dobrze oświetlą miejsca często oblegane przez przechodniów. Należy również pamiętać, aby strumień światła padał bezpośrednio w dół. 

Konserwacja parkowego oświetlenia LED

Instalacja oświetlenia LED w parku to tylko wierzchołek góry lodowej, ponieważ trzeba zadbać jeszcze o jego konserwację, aby schludnie wyglądało i spełniało swoje funkcje przez długie lata. Do najważniejszych elementów konserwacji należą:

- okresowe sprawdzanie przewodów, aby upewnić się, czy nie doszło do ich uszkodzenia.

- regularne usuwanie brudu i innych zanieczyszczeń z powierzchni lamp. Niepożądany brud m.in. na kloszach przyczynia się do zmniejszenia jakości światła i jego efektywności.

- zabezpieczenie obudowy przed dostępem wody, aby uniknąć działania korozji.

- zamontowanie osłon lub kloszy, aby ochronić źródło światła przed niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi. 

Podsumowując, oświetlenie LED w parku stanowi rewolucję w podejściu do ekologicznego oświetlenia przestrzeni publicznych. Jest to inwestycja w przyszłość, łącząca efektywność energetyczną z estetyką i bezpieczeństwem. My jako PRO-LED doradzimy i pomożemy w wyborze odpowiednich produktów. 

Menu

Ustawienia

Utwórz darmowe konto aby korzystać z list życzeń.

Zaloguj się