Kliknij po więcej produktów.
No products were found.

OŚWIETLENIE LED NA KLATKACH SCHODOWYCH - ZADBAJ O BEZPIECZEŃSTWO

Oświetlenie klatek schodowych pełni priorytetową rolę w zapewnieniu bezpieczeństwa oraz estetyki w domach, budynkach wielorodzinnych, biurowcach czy obiektach użyteczności publicznej. Z technologią LED elegancki wygląd idzie w parze z bezpieczeństwem. 

Normy prawne

Zacznijmy od norm prawnych, określających ilość natężenia światła na klatkach schodowych. Zgodnie z normą PN-EN 12464-1, natężenie oświetlenia klatek schodowych w budynkach użyteczności publicznej lub wielorodzinnych powinno wynosić co najmniej 150 luksów. Wskaźnik oddawania barw (CRI) nie może być niższy niż 40, natomiast ujednolicony wskaźnik olśnienia (UGRI) powinien oscylować na poziomie 28. UGRI definiuje ilość oślepiającego blasku emitowanego przez źródło światła. 

Zalety oświetlenia LED

Ze względu na szereg zalet, oświetlenie LED wiedzie prym nad tradycyjnymi systemami oświetleniowymi, takimi jak żarówki. Przede wszystkim za diodami LED przemawia energooszczędność, jakość światła, długa żywotność, możliwość szerokiej personalizacji oraz redukcja negatywnego wpływu na środowisko naturalne. Pozytywnie wpływa na zdrowie człowieka ze względu na brak szkodliwego promieniowania UV i toksycznych substancji, takich jak ołów. Ponadto parametry LED-ów, w tym temperatura barwowa, również polepszają samopoczucie. 

Czynniki przy wyborze oświetlenia

Wybór oświetlenia LED do klatek schodowych wymaga uwzględnienia kilku istotnych czynników, które wpływają na funkcjonalność, estetykę oraz bezpieczeństwo. Z pewnością priorytetowymi parametrami są temperatura barwowa, strumień świetlny oraz efektywność energetyczna. 

Temperatura barwowa

Temperatura barwowa charakteryzuje barwy światła emitowanego przez źródło, a równocześnie wpływa na odczucie atmosfery i wygląd otoczenia. Wyróżnia się ciepłą (poniżej 3000 K), neutralną (3500 - 4500 K) oraz zimną (powyżej 5000 K) temperaturę barwową. W przypadku klatek schodowych preferuje się użycie neutralnej lub zimnej temperatury barwowej, ponieważ neutralna barwa jest najbardziej zbliżona do światła słonecznego i nie przekłamuje kolorów. Z kolei zimna oferuje najlepszą widoczność, co jest istotne w kontekście zapewnienia bezpieczeństwa na klatkach schodowych, szczególnie tych przestronnych. 

Efektywność energetyczna

Efektywność energetyczna określa, jak skutecznie źródło światła zamienia dostarczoną mu energię elektryczną na emitowane światło. Diody LED są znacznie bardziej efektywne energetycznie niż tradycyjne źródło światła. Zwykła żarówka przekształca jedynie ok. 10% zużywanej energii w światło, a reszta zamienia się w ciepło. Natomiast diody LED wykorzystują do 90% energii na generowanie światła, co oznacza znaczną oszczędność energii elektrycznej. 

Strumień świetlny

Strumień świetlny to ilość światła emitowanego przez źródło światła w danym kierunku. Im wyższy strumień świetlny, tym więcej światła emituje dane źródło. Wartość strumienia świetlnego zależy od konkretnego projektu klatki schodowej, ale zalecany poziom wynosi co najmniej 200-300 lumenów na metr kwadratowy. Ponadto światło musi być równomiernie rozproszone, aby znacząco zwiększyć bezpieczeństwo na klatkach schodowych. 

Jakie oświetlenie wybrać?

Oświetlenie LED na klatce schodowej musi posiadać odpowiednią temperaturę barwową oraz strumień świetlny, aby zwiększyć bezpieczeństwo i ryzyko potknięć na stopniach. W przypadku klatek schodowych sprawdzi się kilka rodzajów oświetlenia LED:

Kinkiety to jedne z najpopularniejszych rozwiązań stosowanych na klatkach schodowych. Za kinkietami przemawiają przede wszystkim małe gabaryty, dzięki czemu zmieszczą się w niewielkich strefach. Ponadto na rynku jest wszechstronny wybór, ponieważ modele różnią się rozmiarem oraz wyglądem. W przypadku klatek schodowych najpopularniejszy jest zakup kinkietów o otwartym kloszu i świetle skierowanym do dołu, żeby najlepiej oświetlić stopnie i zapobiec potencjalnemu wypadkowi. 

Plafony LED posiadają szereg właściwości, które przemawiają za zamontowaniem ich na klatkę schodową. Dostępne są w różnorodnych modelach - od owalnych, po kwadratowe. Zajmują bardzo mało przestrzeni i doskonale sprawdzą się w nieco bardziej nowoczesnych wnętrzach. Warto zaopatrzyć się o plafony z czujnikiem ruchu, dzięki czemu nie trzeba planować systemu z przełącznikami. Urządzenie automatycznie zapali światło, kiedy wykryje ruch oraz zgasi je na krótki po wyjściu osoby z klatki schodowej. To jednocześnie pozwoli zaoszczędzić energię, co przełoży się na niższe rachunki za prąd. 

Lampy wiszące LED doskonale sprawdzą się na klatkach schodowych z otwartym stropem. Przed zakupem należy sprawdzić wysokość sufitu na klatce schodowej, aby wybrany przez nas model nie był zbyt nisko zawieszony. 

Podsumowując, zastosowanie oświetlenia LED na klatkach schodowych to doskonałe połączenie efektywności energetycznej, bezpieczeństwa oraz nowoczesnego designu. Zadbaj o bezpieczeństwo, stosując technologię LED z szeroką gammą personalizacji. W ofercie PRO-LED znajduje się wiele produktów, które idealnie sprawdzą się na klatkach schodowych. Bez wahania doradzimy i pomożemy w wyborze odpowiednich produktów.

Menu

Ustawienia

Utwórz darmowe konto aby korzystać z list życzeń.

Zaloguj się